5 Aralık 2009 Cumartesi

vincent ewing a.k.a. nihal yeğinobalı

"Elli yıl kadar önce ilk romanım Genç Kızlar'ı yazdığımda ben de bir genç kızdım. Romanın gerçekçi olabilmesi için katmam gereken erotizm dozunun, o günün ölçülerine göre fazla ağır kaçacağını bildiğimden, takma bir erkek adı kullandım: Vincent Ewing. O yıllarda çeviri romanlar telif romanlardan daha gözdeydi, bu erkeğin Amerikalı olmasına karar verdim ve romanı İngilizce'den çeviriyormuş gibi kaleme aldım. Yayınlandığı günlerde bir anda o zamana kadar en çok satılan, sevilen Türk romanı oluvermesi beni çok şaşırtmıştı. Oysa Genç Kızlar'ı benim yazdığımı, yakın çevremdeki birkaç kişiden başka bilen yoktu. Bu aldatmaca, o yaşamda bana çok keyifli bir oyun gibi gelmişti. Uzun yıllar romanımın kapağında Vincent Ewing takma adını kullanmayı sürdürdüm. Artık bu yabancı adın ardına sinmenin eski tadı da kalmadı, gereği de. Pek çok kişi bu gerçeği öğrendi. Genç Kızlar romanım, Can Yayınları'ndaki yeni baskısıyla birlikte, ilk olarak okurlarımın karşısına, takma adımın yanısıra, gerçek adımla çıkıyor: Nihal Yeğinobalı ya da Vincent Ewing. Hem Nihal Yeğinobalı hem Vincent Ewing. Birçok yazarın, yabancı yazarlardan 'esindikleri' malzemeleri, yapıtlarında kendilerininmiş gibi gösteregeldikleri bir ülkede, genç bir yazarın kendi özgün ürününü bir yabancıya mal etmek gereği duymasının ardındaki -yer yer kara mizaha kaçan- ilginç öyküyü kitabın önsözünde bulacaksınız"

arka kapak okuyup kitap alabilitemin yüksekliği düşünüldüğünde, bu kitabı koşarak almam kaçınılmaz.


7 yorum:

stuven dedi ki...

okuduktan sonra yorum da yaparsan sevinirim. bu aralar çok fazla okuyasım var...

i am not your freud dedi ki...

bunu ortaokulda okumuştum ben. türkçe hocası oku demişti. yazarın takma isim kullanarak yazdığını falan da söylemişti. o bilerek kullanılmış çeviri türkçesini okurken "vay çakal" diyo insan :)

Allegra'nde dedi ki...

@stuven: ne tarz kitapları sevdiğini söyle, önermeye çalışayım başka şeyler ;)

@not freud: valla aslında çok merak ettim ama senin de dediğin gibi biraz teenage kitabı galiba. yaptığım araştırmalar bunu gösteriyor :))

noranıngemisi dedi ki...

Emile Ajar'da yıllarca Romain Gary takma adını kullanmış, ilginç :)

stuven dedi ki...

@aşk romanlarını severim ama bu ara felsefe okuyorum:))

Allegra'nde dedi ki...

@stuven: aşk romanı sevenlerin favorilerinden romantika ve korkma insancık korkma'yı okumadıysan hala oku derim :)

stuven dedi ki...

not aldım teşekkürler.